ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA


2 czerwca premiera „Ani z Zielonego Wzgórza”

Spektakl” Ania z Zielonego Wzgórza” w Teatrze Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim będzie kolejną realizacją w oparciu o  adaptację  – książki Lucy Maud Montgomery – autorstwa Henryki Królikowskiej –Wojtyszko i  Macieja Wojtyszki z urokliwą muzyką Zbigniewa Karneckiego. Materiał ten zaowocował według moich obliczeń kilkunastoma premierami w polskich teatrach.

Można by spytać, skąd w Polsce przełomu wieków XX i XXI  taka popularność materiału sięgającego do czasów, kiedy kobiety nosiły obowiązkowo kapelusze i modne wówczas  bufiaste rękawy? Otóż  Autorka cyklu powieściowego o Ani  Shirley, paradoksalnie nie stworzyła  niczego szczególnie oryginalnego. Legendy, baśnie,  opowieści  o sierotach szukających swojego miejsca w grupie, plemieniu, społeczności… itd.  są tak stare jak ludzkość. Ich ponadczasowość bierze się stąd, że kto z nas  od czasu do czasu nie czuje się jak porzucona sierota?

„ Sometimes I feel  like a  motherless child” śpiewał bezimienny  bluesman, a po nim wielu mniej i bardziej znanych artystów. No cóż, samotności,  odrzuceniu i poszukiwaniu bliskości oraz odnajdowaniu się w grupie towarzyszą emocje, które  kształtują nasze postawy. Zaś  przyjęte w tej mierze strategie, ich sukcesy bądź porażki  determinują to, jakim będziemy społeczeństwem. Dlatego tytułowa Ania z Zielonego Wzgórza  warta jest tego, by jej historię poznawało  kolejne,  już piąte pokolenie  czytelników i widzów.

Materiał przygotowany przez twórców adaptacji jest – o czym należy tu wspomnieć – wyjątkowo udanym  na polskim rynku materiałem  musicalowym, z podgatunku zwanym: Musicalem Rodzinnym.  To gwarantuje, że  na spektaklu nie będą się nudzić ani dzieci, ani dorośli.

Rolą reżysera jest  zatem poprowadzenie pracy nad spektaklem tak, by nic nie zakłóciło przyszłym  widzom  przyjemności  poznania  i  pokochania Ani…   Ani z Zielonego Wzgórza.

 

Andrzej Ozga