Lato w Teatrze


„Żywiołowe lato” to półkolonie artystyczne realizowane przez Teatr im. J. Osterwy w ramach ogólnopolskiego programu Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego pn. „Lato w teatrze” finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uczestnicy zajęć to 30 dzieci w wieku 8-12  (rekrutacja już się zakończyła). Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z ministerstwa oraz wsparciu finansowemu NovaPark półkolonie są dla dzieci całkowicie nieodpłatne.

Instruktorzy zajęć: Kamila Pietrzak – Polakiewicz, Bartosz Bandura, Joanna Sapkowska – Pieprzyk, Darian Wiesner, Sylwia Radziwanowska – Zadłużna

 

W tym roku inspiracją naszych teatralnych działań i poszukiwań będą żywioły – powietrze, woda, ogień i ziemia. Podczas dwutygodniowych warsztatów damy się ponieść ich kreatywności i sile ekspresji. Rozpalą nasze zmysły, uskrzydlą wyobraźnię, rozbudzą emocje i intuicję. Będą nam towarzyszyć nieustannie podczas procesu twórczego. Energię poszczególnych żywiołów postaramy się przełożyć na słowo, ruch, obraz, muzykę. Czerpiąc z  ich siły stworzymy teatr oparty na dziecięcej intuicji, sposobie odczuwania świata, myślach, obserwacjach, spontaniczności, radości i autentyczności.  Połączymy słowo z obrazem, dźwięk z ruchem, słowo z dźwiękiem.  Stworzymy spektakl zainspirowany siłami natury, opowiadający o przeżyciach człowieka w relacji z żywiołami. Sięgając po różne formy artystycznego wyrazu, wykreujemy uniwersalną opowieść dostępną dla widza w każdym wieku. Dzieci będą pracowały pod kierunkiem instruktorów w grupach (aktorsko-tanecznej, plastyczno-scenograficznej i promocyjnej). Każda z nich będzie odpowiedzialna za inny element pokazu finałowego. Nasze zmagania z żywiołami zaprezentujemy także w formie happeningu w przestrzeni miejskiej oraz w formie instalacji przestrzennej.

 

Partnerem finansowym projektu jest Nova Park  .

 

 

 

Patronat medialny:

 

 

 

 

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie,

realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 12. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 18 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.

Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.

W tegorocznej edycji programu weźmie udział ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

 

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

 

 

LATO W TEATRZE 2019 organizują:

 

w ramach modułu LATO W TEATRZE+

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku

Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Ośrodek Teatralny Kana

Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie + Fundacja Otwieramy Kulturę i Sztukę

Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja Interstellar

 

w ramach modułu LATO W TEATRZE

A la teatr (Borkowice, Nowinki, Pecna), Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z siedzibą w Piotrowicach, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach,  „Dzieci Z Pasją” Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie, Fundacja Bieszczadzka (Płowce), Fundacja Da Radę (Nysa), Fundacja na rzecz Wspierania oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych ”Kreolia-Kraina Kreatywności'(Jerutki), Fundacja PRO FUTURO (Sułkowice), Fundacja Sztuki „JAW DIKH” (Czarna Góra), Fundacja t: (Wałbrzych), Fundacja Teatr Latarnia (Załuki), Fundacja TIFF Collective (Krzywaniec), Fundacja Uskrzydleni (Poznań), Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem, Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie, Lubartowski Ośrodek Kultury, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strzelnie, Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” (Radom), Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA (Kraków), Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta, Ośrodek Kultury PomPA (Pomiechówek), Staszowski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy (Tyczyn), Stowarzyszenie „Biuro Sztuki” (Warszawa), Stowarzyszenie Calos Cagathos (Zambski Kościelne), Stowarzyszenie Pomocy Szansa (Kostry Noski), Stowarzyszenie Promocji Artystycznej (Solniki), Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Tartak (Sejny),  Suwalski Ośrodek Kultury, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (Czaplinek), Teatr Ochoty – Ośrodek Kultury Teatralnej (Reszel), Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu